30 Березня 2022 р.

Спеціальний правовий режим “Дія Сіті”. Яку заяву подати, щоб перейти на оподаткування як резидент “Дія Сіті”?

news-img1

В Україні з 1 січня 2022 року набрав чинності Закон України від 14.12.2021 № 1946-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні», яким передбачається запровадження низки заходів щодо стимулювання розвитку ІТ-індустрії.

Зокрема, почав функціонувати спеціальний правовий режим «Дія Сіті», що був запроваджений з метою стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні. Режим «Дія Сіті» затверджений Законом України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки України», що встановлює корпоративну та організаційну частину.


Режим «Дія Сіті» доступний лише для юридичних осіб, зареєстрованих в Україні, а фізичні особи-підприємці (ФОП) не можуть стати резидентами «Дія Сіті» чи обрати таку систему оподаткування.


Для того, щоб стати резидентом «Дія Сіті» необхідно подати до ДПС України J1309001 – Заява про перехід юридичної особи на оподаткування як резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах або відмову від такого оподаткування, форма якої затверджена наказом Міністерства фінансів України від 17.03.2022 № 99. Шаблон даної форми доступний в програмі Арт-Звіт Pro.

Після обробки контролюючим органом такої Заяви платнику податків надійде J1409001 – Рішення про погодження (відмову у погодженні) Заяви про перехід юридичної особи на оподаткування як резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах або відмову від такого оподаткування.


Резидент «Дія Сіті» – платник податку, який має відповідати таким вимогам:

1) бути зареєстрованим в Україні;

2) надавати одну або декілька ІТ-послуг, передбачених ч. 4 ст. 5 закону «Про стимулювання розвитку цифрової економіки України»;

3) понад 90% його загального доходу має складати дохід від ІТ-послуг;

4) наймати мінімум 9 фізичних осіб за трудовими договорами або гіг-контрактами;

5) середній дохід на найняту фізичну особу має складати мінімум 1 200 євро на місяць;

6) власники (кінцеві бенефіціари) відсутні в санкційному списку, не є резидентами і громадянами РФ та не зареєстровані у державах, включених до списку FATF.


Режим оподаткування резидентів «Дія Сіті»:

Податок на прибуток підприємств

Спеціальний режим оподаткування резидентів Дія Сіті передбачає можливість переходу ними на оподаткування податком на прибуток підприємств за особливими умовами (аналог податку на виведений капітал), що передбачають ставку податку у розмірі 9% та оподаткування лише низки операцій, таких як, зокрема:

  • виплати дивідендів;          

    виплати процентів на користь нерезидентів – пов’язаних осіб, або нерезидентів, зареєстрованих у державах, що є «низькоподатковими» юрисдикціями;

  • надання фінансової допомоги нерезиденту Дія Сіті – платнику на спеціальному режимі, яка не підлягає поверненню, або пов’язаній фізичній особі або пов’язаній особі – нерезиденту незалежно від наявності умови про повернення, або непов’язаній особі, яка залишається неповернутою протягом 12 календарних місяців;

    безоплатне надання майна нерезиденту Дія Сіті – платнику на спеціальному режимі;

  • виплати, що здійснюються у зв’язку із вкладенням в об’єкти інвестицій (в тому числі придбанням майна), що перебувають за межами території України,

  • придбання майна, робіт, послуг у неплатника податку – нерезидента, та/або передача майна, робіт, послуг неплатнику податку – нерезиденту (якщо розрахунки чи постачання майна, робіт, послуг за відповідними операціями не здійснено у 360-денний чи інший строк відповідно до законодавства);

    виплата роялті в сумах перевищення ліміту та в інших окремих випадках.

  • При цьому окремою базою оподаткування в спеціальному режимі оподаткування резидентів Дія Сіті буде сума невідповідності контрольованої операції принципу «витягнутої руки», яка буде оподатковуватись за ставкою 18%.

  • Звітним періодом для спеціального режиму оподаткування резидентів Дія Сіті є календарний рік.


Податок на доходи фізичних осіб

Встановлено особливості оподаткування доходів спеціалістів резидента Дія Сіті. Ставка у розмірі 5 відс. застосовується до:

  • а) заробітної плати;

  • б) винагороди за гіг-контрактом;

  • в) авторської винагороди за створення службового твору та перехід прав на службові твори.

  • Зменшена ставка застосовується за умови, що розмір такого доходу за рік не перевищує еквівалент 240 тисяч євро. З суми перевищення платник самостійно доплачує податок за ставкою 18 відс. та подає річну податкову декларацію.

  • У разі, якщо резидент Дія Сіті втратив статус (за рішенням суду або встановлення не відповідності критеріям) за такий період, він самостійно має перерахувати та сплатити за власний рахунок до бюджету податок за ставкою 18 відс.


Звільнено від оподаткування ПДФО:

  • сплачені внески роботодавцем-резидентом за свій рахунок за договорами недержавного пенсійного забезпечення платника податку та/або за договорами добровільного медичного страхування в межах 30 відсотків нарахованої заробітної плати такому працівнику;

  • сплачені внески резидентом Дія Сіті за свій рахунок за договорами недержавного пенсійного забезпечення та/або за договорами добровільного медичного страхування платника податку – гіг-спеціаліста в межах 30 відсотків нарахованої винагороди такому гіг-спеціалісту;

  • дивіденди, які нараховуються емітентом корпоративних прав, який є резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах, за умови, що таким резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах не здійснювалася виплата дивідендів за акціями або іншими корпоративними правами протягом двох календарних років поспіль.

  • Податкова знижка:

  • До витрат для податкової знижки може бути включена суми витрат платника податку на придбання акцій (інших корпоративних прав), емітентом яких є юридична особа, яка набула статус резидента Дія Сіті, за умови, що такі витрати були понесені платником податку до набуття емітентом статусу резидента Дія Сіті або впродовж періоду, коли такий резидент Дія Сіті відповідає вимогам

  • У разі понесення таких витрат загальна сума податкової знижки обмежується не тільки розміром отриманої заробітної плати, а й сумою отриманих дивідендів (крім дивідендів, які не оподатковуються).


Єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування

Єдиний внесок для платника – резидента Дія Сіті встановлюється:

  • а) на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати – у розмірі мінімального страхового внеску (22 відс. від мінімальної заробітної плати);

  • б) на суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за гіг – контрактами – у розмірі мінімального страхового внеску (22 відс. від мінімальної заробітної плати).

  • Фізичні особи – підприємці, які мають основне місце роботи або уклали гіг-контракт з резидентом Дія Сіті, звільняються від сплати за себе єдиного внеску за місяці звітного періоду, за які роботодавцем (резидентом Дія Сіті) сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі не менше мінімального страхового внеску (22 відс. від мінімальної заробітної плати).

Вас може зацікавити