30 Вересня 2020 р.

Чи обов’язкове використання токенів для підписання звітності з 7 листопада 2020 року? На що чекати?

news-img1

Наближається 7 листопада 2020 року – два роки з дня набрання чинності Законом України «Про електронний цифровий підпис» № 2155.

Більшість користувачів цікавить питання працездатності та придатності електронних ключів з 07.11.2020 р., які вони до цієї дати отримали не на токені.

Адже Законом України «Про електронні довірчі послуги» регламентується:

«5. Електронний цифровий підпис та посилений сертифікат відкритого ключа, що його підтверджує, видані відповідно до вимог Закону України «Про електронний цифровий підпис» до набрання чинності цим Законом, використовуються користувачами електронних довірчих послуг, кваліфікованими надавачами електронних довірчих послуг, які продовжують їх обслуговувати, відповідно як кваліфікований електронний підпис та кваліфікований сертифікат електронного підпису до закінчення строку дії посиленого сертифіката відкритого ключа, але не пізніше двох років з дня набрання чинності цим Законом.

6. Електронні дані з накладеним електронним цифровим підписом, який підтверджено з використанням посиленого сертифіката відкритого ключа, визнаються після набрання чинності Законом України «Про електронні довірчі послуги» електронними даними із створеним кваліфікованим електронним підписом, але не пізніше двох років з дня набрання чинності цим Законом».

Та і ДПС України кожного разу в квитанціях звертає увагу платника податків, що “особистий ключ електронного підпису розміщено на незахищеному носії інформації, при цьому відповідно до вимог Закону України «Про електронні довірчі послуги» – особистий ключ кваліфікованого електронного підпису повинен зберігатись у захищеному носії інформації (у кваліфікованому засобі електронного підпису)”.


В чому полягає суть проблеми?

Користувачі електронних довірчих послуг мають право використовувати електронні цифрові підписи, які підтверджуються з використанням посилених сертифікатів відкритих ключів та були видані відповідно до вимог Закону України “Про електронний цифровий підпис”, як кваліфіковані електронні підписи до закінчення строку дії посиленого сертифіката відкритого ключа, але не пізніше двох років з дня набрання чинності Законом України “Про електронні довірчі послуги” (тобто до 7 листопада 2020 р.).

Таким чином, ураховуючи, що строк чинності посилених сертифікатів відкритих ключів не перевищує двох років, особи, які застосовують зазначені електронні цифрові підписи, протягом найближчого часу втратять можливість використовувати електронні підписи, прирівняні до кваліфікованих електронних підписів.

Як наслідок, фізичні та юридичні особи, які користуються електронними послугами, для подальшого доступу до них вимушені придбавати засоби кваліфікованого електронного підпису чи печатки (USB-токени чи смарткартки). Порівняно висока вартість засобів кваліфікованого електронного підпису чи печатки, які пропонуються на ринку (зокрема, наразі вартість найдешевшого USB-токена становить близько 650 грн), обмежуватиме доступність як електронних довірчих послуг, так і електронних послуг, які можна отримати з використанням електронних довірчих послуг.

Одним із шляхів вирішення зазначеної проблеми є забезпечення можливості використання фізичними та юридичними особами удосконалених електронних підписів та печаток, які базуються на кваліфікованих сертифікатах відкритих ключів.


Тож, на що чекати 7 листопада 2020 року?

З метою забезпечення доступності електронних довірчих послуг урядом було затверджено Постанову Кабінету Міністрів України від 3 березня 2020 року № 193 стосовно реалізації експериментального проєкту щодо забезпечення можливості використання удосконалених електрон­них підписів і печаток, які базуються на кваліфікованих сертифікатах відкритих ключів.

Експериментальний проєкт реалізується до дня набуття чинності змінами до Закону України «Про електрон­ні довірчі послуги», але не пізніше, ніж до 31 грудня 2021 року.

Встановлюється, що удосконалені електронні підписи чи печатки, які базуються на кваліфікованих сертифікатах відкритих ключів, можуть використовуватися споживачами електрон­них довірчих послуг для здійснення електронної взаємодії, електронної ідентифікації та автентифікації фізичних, юридичних осіб і представників юридичних осіб у разі, коли законодавством передбачено використання виключно кваліфікованих електронних підписів чи печаток або засобів електронної ідентифікації з високим рівнем довіри, а результати надання електронних довірчих послуг визнаються органами державної влади, органами місцевого самоврядування, а також іншими особами, які надають електрон­ні публічні послуги, та користувачами електронних довірчих послуг.

Тому є всі підстави вважати, що електронні ключі, отримані після 07.11.2018 р. (якщо їх отримано на підставі договору про електронні довірчі послуги від кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг), можна буде використовувати для підписання звітності і після 07.11.2020 р. (у межах їх строку дії). Навіть якщо ключі записані на звичайну флешку, а не на токен. Тобто вони вважаються ключами КЕП.

Вас може зацікавити